oregano

Olejek z oregano pomaga zapobiegać infekcjom grzybiczym, bakteryjnym jak też wirusowym np. świńska grypa, onkowirusy, wirus B lub C - wirusowe zapalenie wątroby. Oregano (Origanum vulgare), ze względu na charakterystyczny zapach oraz walory smakowe, jest powszechnie znane jako przyprawa. Warto jednak docenić nie tylko jego doskonały smak. Już od czasów starożytnych unikalne właściwości oregano były cenione w medycynie.
Odkryjmy więc, w czym tkwi sekret tej rośliny!

POCHODZENIE OREGANO

Oregano (Lebiodka pospolita, łac. Origanumv ulgare) to bylina z rodziny wargowych (Labiatae), występująca w Europie, Azji Mniejszej i Syberii.
Nazwa rośliny pochodzi od greckich słów: oros - góra i ganos - radość. W antycznej Grecji była symbolem radości i szczęścia. Starożytni Egipcjanie uważali oregano za roślinę poświęconą Ozyrysowi i wplatali ją do wieńców wkładanych podczas obrządków rytualnych. Już XV wieku Paracelsus zalecał oregano w następujących dolegliwościach: biegunce, łuszczycy, wymiotach, żółtaczce i grzybicy.


OREGANO NIE TYLKO W KUCHNI

Racjonalnie zbilansowane pożywienie jest podstawą odpowiedniego rozwoju, zdrowia i sprawności fizycznej człowieka. Na przestrzeni dziejów zmieniała się żywność i sposób przygotowywania posiłków. Początkowo w jadłospisie dominowało pożywienie roślinne, następnie zwiększał się udział pokarmów pochodzenia zwierzęcego, a obecnie, dzięki nowym Technologiom, powstaje żywność wysoko przetworzona. Współczesny tryb życia to przede wszystkim ciągły pośpiech, stres, żywność typu fastfood, itp. Polska tradycja kulinarna obfituje w potrawy smażone, pieczone z dużą zawartością tłuszczu i węglowodanów. Wszystkie te czynniki powodują, że odżywiamy się nieregularnie i nieprawidłowo. Pokarm nie jest odpowiednio trawiony i wchłaniany a podaż niezbędnych składników odżywczych jest niewystarczająca. Wpływa to negatywnie na nasz przewód pokarmowy, a w konsekwencji na funkcjonowanie organizmu.

Szybki styl życia oraz niedobory żywieniowe sprawiają, że czujemy się zmęczeni, jesteśmy bardziej podatni na infekcje oraz częściej nękają nas dolegliwości trawienne.
Doskonałym, naturalnym wsparciem dla naszego organizmu może okazać się oregano, powszechnie stosowana przyprawa, która dzięki różnorodnym związkom może korzystnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Składniki aktywne w oregano:

Ziele lebiodki zawiera 3% olejku bogatego w fenole, takie jak:

karwakrol (std. na 3,5%) - nadaje charakterystyczny smak i aromat oregano tymol Ich zawartość może dochodzić do 60% - wykazują silne działaniu przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz w mniejszych ilościach betabisabolen, caryofylen, linalol, borneol i pinen.

OREGANO CZYLI LEBIODKA POSPOLITA

ORIGANUM VULGARE - Lebiodka pospolita (macierzyca, macierduszka, macierzanka wysoka, dziki majeranek). Bylina z rodziny jasnotowatych Labiatae, występuje w Europie i Azji, również w Ameryce Północnej i Południowej, osiąga wysokość około 1 m, pokrywa nasłonecznione wzgórza Grecji, pięknie kwitnąc od czerwca do września różowoliliowymi kwiatami.

Oregano - Lebiodka pospolita (Origanum vulgare) jest rośliną przyprawową, której korzystne właściwości znane były już w Starożytności, potwierdzone są nie tylko doświadczeniem pokoleń, ale również wynikami licznych badań naukowych. Lebiodka pospolita zawiera olejek eteryczny bogaty w fenole, takie jak karwakrol i tymol, flawonoidy (m.in. apigenina, luteolina, kwercetyna, kemferol), kwasy fenolowe (m.in. galusowy, rozmarynowy), gorycze, terpenoidy, garbniki, fitosterole,
witaminy A i C oraz sole mineralne.

Ziele lebiodki zwiększa produkcję śliny, soku żołądkowego i żółci, usprawniając procesy trawienia i przyswajania pokarmów. Ponadto pobudza apetyt, działa wiatropędnie oraz wiąże szkodliwe produkty przemiany materii. Wzmaga również wydzielanie śluzu, zwłaszcza przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych, a także usprawnia czynność gruczołów potowych oraz nerek, łagodnie zwiększając wydalanie moczu.

Ze względu na obecność garbników i związków fenolowych (karwakrol i tymol) wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że oregano hamuje wzrost:
- bakterii, m. in. Pseudomonas aeruginosa, Staphylococus aureus (gronkowiec złocisty), Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enterica, Helicobacter pylori
- grzybów: Candida albican,
- pasożytów: Giardia duodenalis (lamblie), Trypanosoma cruzi (świdrowiec)
- wirusy: Coxsackie, COX-2 (cyklooksygenaza-2 towarzyszące )

Spośród wielu cennych właściwości oregano, na szczególne podkreślenie zasługuje działanie przeciwgrzybicze w stosunku do grzyba Candida albicans. Współczesne badania naukowe potwierdzają, że karwakrol - najważniejszy składnik czynny olejku oregano hamuje wzrost Candida albicans, a także wielu bakterii Gram (+) i Gram (-), w tym szczepów odpornych na antybiotyki.

Badania przeprowadzone w U.S. Departament of Agriculture w Bestville na 39 ziołach wykazały, że oregano posiada wysoką efektywność przeciwutleniającą i znalazło się wysoko w tabeli ORAC czyli roślin o silnej zawartości przeciwutleniaczy. Stanowi doskonałą ochronę przeciw wolnym rodnikom.

Za antyoksydacyjne działanie oregano odpowiedzialne są: tymol, kwas rozmarynowy, flawonoidy, witaminy. Silne działanie antyoksydacyjne oregano jest znacznie wyższe niż cytrusów czy borówki amerykańskiej. Umożliwia to wykorzystanie tego produktu w profilaktyce współczesnych chorób cywilizacyjnych oraz w walce z procesami starzenia biologicznego.

Z uwagi na zawartość flawonoidów Origanum vulgare działa rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli (np. alergia wziewna, astma, zapalenie oskrzeli i płuc), jelit (np. bóle brzucha, wzdęcia), dróg żółciowych i moczowodów (np. przy kamicy żółciowej i nerkowej) oraz na macicę w okresie krwawień miesięcznych (np. ból podczas okresu).
Literatura wskazuje, że ziele lebiodki jest także wykorzystywane w nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu i poprawia odkrztuszanie.
Ekstrakt z oregano może okazać się pomocny w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Naturalne metody wzmacniania organizmu są najlepsze!

OREGANO - jak działa?

- hamuje rozwój grzybów Candida albicans!
- działa antybakteryjnie na - Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Salmonella enterica, Staphylococcus aureus, Helicobacter pylori
- wykazuje właściwości przeciw pasożytnicze
- na lamblie (Giardia lamblia) oraz świdrowiec (Trypanosoma cruzi)
- wspomaga pożyteczne szczepy bakterii w organizmie tzw. "przyjazne" bakterie
- działa przeciwzapalnie � kwas rozmarynowy hamuje aktywność enzymu COX-2 (cyklooksygenaza-2)
- wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne
- chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych - jest silniejszym antyoksydantem niż cytrusy i borówka amerykańska
- działa moczopędnie i żółciopędne
- łagodzi wzdęcia i zaburzenia trawienia
- działa rozkurczowo - zmniejsza bóle brzucha, bóle miesiączkowe
- wzmacnia system nerwowy, uspokaja (histeria)
- zwiększa wchłanianie żelaza - ułatwia wyrównanie niedoborów w niedokrwistościach
- działa mukolitycznie i wykrztuśnie
- korzystne w chorobach układu oddechowego, szczególnie w zapaleniu oskrzeli


Źródło: faceci.com.pl

4 komentarze:

  1. Częściej powinny pojawiać się tak dobre wpisy:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że może zainteresować cię to, co ja piszę :) Zapraszam na mojego bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobrze wiedzieć , że oregano ma takie własciwości. Teraz będę wykorzystywał je jeszcze bardziej w celach zdrowotnych. Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń