figa pospolita, figowiec pospolity



W naturze figa jest niedużym drzewkiem, ale bardzo dobrze reaguje na przycinanie i można jej łatwo nadać formę krzewu czy też małego drzewka o wysokości do 2-3 metrów

Figa jest rośliną zrzucającą liście na zimę - jest to okres spoczynku potrzebny do prawidłowego rozwoju i zawiązywania owoców - temperatura nie powinna być wtedy wyższa jak kilka stopni. Można figę wtedy przetrzymać w pomieszczeniu nieoświetlonym np w garażu.
Jak ktoś bardzo chce to może do utraty liści nie dopuszczać, ale trzeba wiedzieć, że drzewko będzie wprawdzie ładne w zimie ale osłabione i prawdopodobnie nie będzie owocować.

WARUNKI POWODZENIA UPRAWY

Nie zalewać roślinki bo genetycznie jest ona do suszy świetnie przygotowana - doniczka musi mieć odpływ, a w spodku nie może stać woda. Podlewać rzadko - jak ziemia przeschnie, ale lepiej jak roślinka wyraźnie się przewraca. Polecam zanurzenie całej doniczki na kilka minut w wodzie - polewanie z góry jest nieskuteczne bo woda nie wsiąka w podłoże, a przepływa między ścianką a resztą - pojawia się na podstawce co czyni pozór, że roślinka podlana - ale ziemia jest dalej sucha. Wodę stosować najlepiej deszczową, a jeśli kranówę to odstaną przez min dobę. Nawozić w okresie wegetacji co tydzień np. florovitem (najtańszy). W zimie (od listopada do lutego) 2-3 razy rzadziej - podlewanie też ograniczyć - byle roślinka nie uschła. Dobrze byłoby raz dziennie - najlepiej wieczorem popryskać roślinkę. Przynajmniej raz w kwartale przemyć trzeba listki by fotosynteza przebiegała prawidłowo. Usuwać części stare i chore - żółknący listek jest nie do uratowania, trzeba go usunąć, bo jest siedliskiem chorób. W zimie min +1, może wtedy być nieoświetlona, bo powinna być bezlistna. Lato może spędzić na zewnątrz.


Opis:

Bardzo długowieczne i wysokie drzewa, które swoją popularność zawdzięczają owocom. Występuje w okolicach morza Śródziemnego oraz południowo – zachodniej Azji. Dorasta do 15 metrów wysokości, a najstarsze osobniki mają grubo ponad 100 lat. Korona tego drzewa jest szeroka i stożkowa. Zielone, kilkunastocentymetrowe liście od spodu lekko owłosione. W okresie zimowym opadają. Roślina ta jest uprawiana głównie ze względu na jej owoce. Mają gruszkowaty kształt, orzeszkowaty pokrój (w środku zawierają orzeszki) i powstają na drzewach żeńskich (te z drzew męskich są niejadalne). Bardzo słodkie figi są dodatkiem do niejednego ciasta oraz deseru.
Uprawa:

Niektóre odmiany nadają się do uprawy na cieplejszych terenach Polski. Stanowisko dla figowca powinno być osłonięte od powiewów wiatru oraz nasłonecznione. Konieczne jest regularne podlewanie oraz nawożenie. Na wiosnę przycinamy gałązki oraz pozbywamy się przemarzniętych części. Uprawa w ogrodzie nie jest łatwa. Czasami roślinie udaje się zawiązać kwiaty, ale doprowadzenie do dojrzenia owoców jest bardzo trudne. Figa może być również uprawiana w pojemnikach, wewnątrz mieszkania. Miejsce powinno być przede wszystkim słoneczne. Na zimę przenosimy do trochę chłodniejszego pomieszczenia i ograniczamy podlewanie. Roślina powinna wtedy zrzucić liście. Na wiosnę wystawiamy z powrotem w miejsce cieplejsze i podlewamy trochę mocniej, a gdy zacznie wypuszczać liście, podlewamy obficie. Figowca trzeba przesadzać dużo częściej niż inne rośliny. Przy dobrej uprawie i pielęgnacji, może nam w mieszkaniu zaowocować. W celu uzyskania młodych okazów, obcinamy kilkunastocentymetrowe pędy z liśćmi, na koniec lata, które wsadzamy do pojemnika z ziemią, gdzie powinny się ukorzenić. Dalej uprawiamy jak roślinę dorosłą.

Źródło: swiatkwiatow.pl

5 komentarzy:

  1. Pozostawie bez komentarza, ale z małym śladem, że mi się podoba:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie bedę częściej online na twoim blogu

    OdpowiedzUsuń
  3. Fige bardzo łatwo jest rozmnożyć przez odkład powietrzny. W ciągu dwóch tygodni już się ukorzenia i tworzy nową, mocną roślinę. Tu są zdjęcia jak to wygląda w praktyce: http://www.poradnik-dzialkowca.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. A ja tam lubię. Łatwa w utrzymaniu,nie potrzebuję dużo uwagi. Wszystko super.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń