rokitnik

Zioła mają właściwości lecznicze. Już nasze babcie wiedziały o cudownym działaniu ziół. Rokitnik zwyczajny to roślina opisywana w księgach medycznych datowanych na VIII wiek n.e. Obecnie rokitnik sadzony jest jako krzew ozdobny w ogrodach i parkach, a od niedawna wprowadzono go do uprawy jako krzew owocowy. Dzięki badaniom nad składem rokitnika opisano substancje czynne farmakologicznie, co pozwoliło wykorzystać różnorodne właściwości.

Rokitnik w ziołolecznictwie

Rokitnik zwyczajny to roślina szakłakowata z rodziny oliwkowatych. Nazywana bywa rosyjskim ananasem. Rokitnik syberyjski stosowany jest w Rosji. Występuje w Europie i Azji. W Polsce rośnie nad Bałtykiem na wydmach, tworząc tam gęste zarośla. Rokitnik jest odporny na zimno i suszę. Roślina jest wiatropylna. Owocami rokitnika są pomarańczowe pestkowce, soczyste, aromatyczne, o charakterystycznym kwaśno-cierpkim smaku. Zawierają dużo witamin (A, B, C oraz E). Owoce utrzymują się na roślinie przez całą zimę, aż do wiosny.

Owoce rokitnika zwyczajnego są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Są bogate w witaminę C. Zawartość jest różna w poszczególnych odmianach i zależy od miejsca występowania danej rośliny. Rokitnik zwyczajny zawiera dużą ilość kwasu askorbinowego. Owoce rokitnika bogate są w flawonoidy, kwasy organiczne oraz wolne aminokwasy, których w owocach znaleziono aż 18. Olej rokitnika jest bogaty w kwas palmitynowy. Zawiera także witaminę E i betakaroten.

Właściwości rokitnika

Zastosowanie w kuchni
przetwory z rokitnika zwyczajnego: dżemy, galaretki, konfitury i soki, wina, nalewki, ze względu na dużą zawartość witaminy C, sok z rokitnika nadaje się do przyprawiania potraw zastępując cytrynę, z suszonych liści rokitnika wąskolistnego można przygotować smaczny, gorący napar, który może zastąpić zwykłą herbatę.

Zastosowanie w kosmetyce
właściwości rokitnika mają zastosowanie w preparatach nawilżających, przeciw łysieniu i przeciw łupieżowi, kwas palmitynowy odpowiedzialny jest za szybsze ziarninowanie ran i regenerację naskórka, wyciąg z rokitnika stosowany jest w kosmetyce do pielęgnacji skóry uszkodzonej przez promienie słoneczne (łagodzi stany zapalne), rokitnik wchodzi w skład środków kosmetycznych używanych do pielęgnacji skóry zniszczonej, łuszczącej się oraz preparatów ziołowych, zioła lecznicze mają właściwości likwidujące przebarwienia skóry, wykorzystywany jest do produkcji preparatów, do opalania się.

Zastosowanie w medycynie
wyciąg z oleju ma właściwości przeciwgorączkowe, zaleca się go w chorobie wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy, w stanach zapalnych różnych narządów wewnętrznych, biegunkach, w okresie ciąży i karmienia,
napary z liści używane są pomocniczo w leczeniu gośćca, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, owoce rokitnika w postaci świeżych dżemów, konfitur i soków stosuje się zapobiegawczo jako naturalne źródło dobrze przyswajanej witaminy C, napar z liści wykorzystuje się do przemywania i okładów przy trudno gojących się ranach oraz w schorzeniach skóry, mogą być formą kąpieli ziołowych.

Zioła lecznicze mają zastosowanie w medycynie, dzięki wysokiej zawartości fenolokwasów, flawonoidów i witamin, stanowią zdrową dietę.

Weronika Buczkowska

Źródło: abczdrowie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz